Zaloguj się Załóż konto Zaloguj poprzez Facebooka
 »  eBielsko.pl  »  Wydarzenia  »  Informacje z miasta  »  Artykuły
Jezioro Żywieckie. Drugi dzień walki z zagrożeniem
Marcin 2011.08.09 | Bielsko-Biała
Jezioro Żywieckie. Drugi dzień walki z zagrożeniem

Służby drugą dobę starają się wydobyć na powierzchnię barkę z 10 tysiącami litrów oleju napędowego, która zatonęła wczoraj niedaleko żwirowni w Pietrzykowicach. – Nie potrafimy oszacować jak długo jeszcze potrwa akcja – mówi Marek Tetłak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Żywcu.

Pogłębiarka służąca do oczyszczania dna jeziora zatonęła około 6.00 rano. Barka poszła na dno, gdyż jeden z pływaków, na których się unosiła wypełnił się wodą. Jednostka osiadła blisko brzegu, na głębokości około 2 metrów. Gdyby doszło do wycieku paliwa mielibyśmy do czynienia z ekologiczną katastrofą. Akcja prowadzona jest dwukierunkowo. Z jednej strony płetwonurkowie starają się uszczelnić uszkodzony pływak, aby móc wypompować z niego wodę. Wypompowanie wody spowoduje, że barka znów znajdzie się na powierzchni i ryzyko przedostania szkodliwych substancji do wody zniknie. Z drugiej strony wokół barki usypywany jest wał, który – w razie wycieku – ma zminimalizować skutki skażenia.

Jak mówi Marek Tetłak na Jeziorze Żywieckim pracuje dzisiaj Pluton Ratownictwa Chemicznego z województwa śląskiego, który zbiera z zatoczek film utworzony przez substancje ropopochodne (na przykład smary), którymi były pokryte mechanizmy barki. – Płetwonurkowie, którzy zeszli pod wodę mówią, że wszystko wygląda dobrze. My jednak wolimy dmuchać na zimne i w razie czego mamy jeszcze na podorędziu trzy rodzaje zapór, które uniemożliwią rozprzestrzenianie się paliwa – gdyby przedostało się do wody – mówi Tetłak.

Jak na razie nie wiadomo, co było przyczyną uszkodzenia pływaka. Tę kwestię będzie można wyjaśnić, kiedy barka znów pojawi się na powierzchni.

źr. www.super-nowa.pl


Galerie  Galeria fotografii (zdjęć: 9)
Publikacja nadrzędna
Jezioro Żywieckie - zapora w Tresnej
Jezioro Żywieckie, zbiornik retencyjny na Sole koło Żywca, położony na granicy Kotliny Żywie
Autor:Marcin Marcin 2011.08.06 Fotografii: 11

Komentarze  Komentarze (wszystkich: 0)
 [komentuj] 
  Dodaj komentarz
Brak komentarzy
Lokalizacja

Autor publikacji  Autor publikacji 
Użytkownik:Marcin
Marcin
Z Nami: 3256 dni
Status: Administrator
Publikacji: 175

Komentarze  Zobacz także 

2011 © mydot.pl       Od Redakcji       O Portalu       Regulamin       Kontakt