Zaloguj się Załóż konto Zaloguj poprzez Facebooka
 »  eBielsko.pl  »  Wydarzenia  »  Informacje z regionu  »  Artykuły
Zagrożenie ekologiczne! Na Jeziorze Żywieckim zatonęła barka z olejem napędowym!
Marcin 2011.08.08 | Bielsko-Biała
Zagrożenie ekologiczne! Na Jeziorze Żywieckim zatonęła barka z olejem napędowym!

Na Jeziorze Żywieckim, w okolicach żwirowni w Pietrzykowicach zatonęła barka służąca do oczyszczania dna zbiornika wodnego. Żywieccy strażacy robią wszystko, aby 10 tys. litrów oleju napędowego nie wyciekło do jeziora.

Barka z 10 tys. litrów paliwa zaczęła tonąć około godziny 6 rano. Na miejscu pojawili się strażacy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Żywcu, którzy przystąpili do akcji, której głównym zadaniem jest niedopuszczenie do wycieku. To bowiem wiązałoby się z katastrofą ekologiczną żywieckiego akwenu.

- Barka osiadła na dnie wody na głębokości ok. 2 metrów. Przyczyną tego było napełnienie wodą jednego z dwóch pływaków, na których unosiła się pogłębiarka. Na razie nie ma wycieku oleju, jednak takie zagrożenie istnieje – informuje Marek Tetłak, rzecznik Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Żywcu.

Akcja rozpoczęta o 6.00 rano, trwa nadal.

– W tej chwili staramy się zmniejszyć skalę zagrożenia – w razie gdyby doszło jednak do wycieku. Ponieważ barka znajduje się blisko brzegu, w zatoczce, tzw. kiszce, tworzymy nasyp z tłucznia, którym chcemy oddzielić ją od reszty Jeziora Żywieckiego. W razie wycieku zmniejszymy obszar skażenia – tłumaczy Marek Tetłak.

Na razie nie doszło do rozszczelnienia zbiornika z olejem. Jednak w razie gdyby do tego doszło, żywiecka straż przygotowała dwa zestawy zapory sorpcyjnej (do ograniczania i zminimalizowania rozlewisk produktów ropopochodnych na powierzchni wody). Ryzyko wycieku paliwa do Jeziora Żywieckiego jest ogromne, dlatego na miejscu pracuje kilka jednostek straży pożarnej oraz jednostka chemiczna z Bielska-Białej. Strażacy oczekują również na przyjazd płetwonurków.

źr. www.super-nowa.pl


Publikacja nadrzędna
Jezioro Żywieckie - zapora w Tresnej
Jezioro Żywieckie, zbiornik retencyjny na Sole koło Żywca, położony na granicy Kotliny Żywie
Autor:Marcin Marcin 2011.08.06 Fotografii: 11

Komentarze  Komentarze (wszystkich: 0)
 [komentuj] 
  Dodaj komentarz
Brak komentarzy
Lokalizacja

Autor publikacji  Autor publikacji 
Użytkownik:Marcin
Marcin
Z Nami: 3256 dni
Status: Administrator
Publikacji: 175

Komentarze  Zobacz także 

2011 © mydot.pl       Od Redakcji       O Portalu       Regulamin       Kontakt