Zaloguj się Załóż konto Zaloguj poprzez Facebooka
 »  eBielsko.pl  »  Wydarzenia  »  Informacje z miasta  »  Artykuły
Bielsko – Biała na polskiej mapie nieruchomości
Marcin 2014.07.01 | Bielsko-Biała

Bielsko – Biała to ważny punkt na mapie Polski. Czy daje się to zauważyć z perspektywy ogólnopolskiego serwisu nieruchomościowego? Czy miejscowość czymś się wyróżnia? Czy oferty z Bielska-Białej przyciągają uwagę? Czy to atrakcyjny rynek na tle innych miejscowości? O odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy Zygmunta Zmudę-Trzebiatowskiego, eksperta serwisu Morizon.pl

Patrząc na Bielsko –Białej niejako z lotu ptaka, na tle setek tysięcy ofert z całej Polski, widać kilka ciekawych zjawisk. Widać na przykład nieco mniejszą liczbę ofert niż w miastach podobnej wielkości z innych części kraju – ofert mieszkaniowych jest około 4 tysięcy, domów ponad 1200, działek niemal tyle co domów. Proporcja między mieszkaniami a domami jest bardzo klasyczna – standardowo w średnich miastach ofert mieszkaniowych jest mniej więcej 2,5 raza więcej niż domów. Oczywiście te ponad 5 tysięcy zabudowanych nieruchomości w Bielsku- Białej oferowanych do sprzedaży to tylko rzeczywistość wirtualna – jest ich kilkukrotnie mniej, ale większość z nich oferowana jest przez kilka biur nieruchomości i często równolegle przez właściciela.

To specyfika polskiego rynku nieruchomości i również w tym zakresie bielski rynek w niczym nie odbiega od normy. Co jeszcze widać? Aktywnie działających czterdzieści kilka lokalnych agencji i spore grono tych ogólnopolskich, sieciowych. Liczba tych lokalnych nie robi większego wrażenia – w wielu miastach tej wielkości konkurencja jest znacznie większa, natomiast widać, że w dużej części to biura z utrwaloną pozycją na rynku, istniejące od kilku lat, posiadające szeroką bazę ofert, choć współdzieloną, o czym już była mowa.

Baza ofert mieszkaniowych jest bardzo różnorodna – zwraca uwagę fakt, że bez większego kłopotu znaleźć można oferty poniżej 100 tysięcy złotych – dotyczy to mieszkań mniej więcej 30- metrowych, ale można wytropić metraże zbliżające się do 40. To należy uznać za dobrą okazję i atrakcyjną ofertę. W takiej cenie znaleźć można także nowe, dwupokojowe mieszkania oferowane na rynku pierwotnym. Na drugim końcu skali są mieszkania przekraczające… 2,5 miliona złotych – pomijając jednak takie skrajności, widać także oferty naprawdę dużych, stumetrowych mieszkań za ponad 400 000 złotych.

Takie ceny za taki metraż są regułą w zdecydowanie większych miastach – tu widać wyraźnie, że poziom cen w Bielsku- Białej jest dość wyśrubowany i nie czyni z tego miasta miejsca, gdzie należy się spodziewać transakcji życia. Ceny domów także prezentują się na poziomie miast większych niż Bielsko – sensowne oferty zaczynają się od mniej więcej 160 000 złotych, ale optymalna oferta jest dopiero po przekroczeniu bariery 200 tysięcy złotych.

Oczywiście, koneserzy znajdą dla siebie również oferty przekraczające 3, a nawet 5 milionów złotych, tylko, że takie oferty niewiele akurat mówią o rynku. Oczywiście, szeroka pula ofert to jedno, a zainteresowanie nimi – drugie. Z perspektywy serwisu Morizon.pl widać oczywiście tylko te elementy, które dzieją się w świecie wirtualnym, ale to również ciekawe dane.

Nie zdradzając zbyt wielu szczegółów, mogę powiedzieć, że oferty największych lokalnych biur nieruchomości z Bielska- Białej w naszym serwisie oglądane są średnio kilkanaście tysięcy razy w miesiącu (to dane dotyczące pojedynczego biura). Widać zatem, że jest ruch, są niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe, oferty nieruchomości są skrupulatnie przeglądane i co ważne, utrzymuje się zbliżony trend od wielu miesięcy – widać, że rynek jest dość stabilny, a ten, kto liczyłby na jakieś istotne korekty cen, może się tego nie doczekać – konstatuje Zmuda- Trzebiatowski.

Z tych wszystkich danych widać jasno, że rynek mieszkaniowy w Bielsku jest atrakcyjny, ale nie z powodu kryzysu czy istotnych redukcji cen, ale właśnie z powodu stabilności i relatywnie dużego zainteresowania. Tu widać wyraźnie, jak ważna w przypadku nieruchomości jest atrakcyjna lokalizacja.


Komentarze  Komentarze (wszystkich: 0)
 [komentuj] 
  Dodaj komentarz
Brak komentarzy
Autor publikacji  Autor publikacji 
Użytkownik:Marcin
Marcin
Z Nami: 3325 dni
Status: Administrator
Publikacji: 175

Komentarze  Zobacz także 

2011 © mydot.pl       Od Redakcji       O Portalu       Regulamin       Kontakt

Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/lib/php5/sessions) in Unknown on line 0