Zaloguj się Załóż konto Zaloguj poprzez Facebooka
 »  eBielsko.pl  »  Turystyka i Sport  »  Jeziora, baseny  »  Miejsca
Pływalnia "Panorama"
Marcin 2012.07.02 | Bielsko-Biała
Pływalnia "Panorama"

Powstały w 1936 r., wybudowany w przeciągu 8 miesięcy przez firmę Karol Korn kompleks był do 1950 r. jednym z najnowocześniejszych otwartych pływalni w Europie, gdzie w latach przedwojennych polscy pływacy rywalizowali w meczu piłki wodnej z Amerykanami a w 1939 r. odbywały się ostatnie przedwojenne XVIII mistrzostwa Polski z występującą wtedy rekordzistką Polski na 100 m stylem dowolnym Gertrudą Dawidowicz, której podobiznę w postaci rzeźby można zobaczyć do dnia dzisiejszego przy wejściu do Panoramy.    

W latach 50. kilka razy organizowano międzynarodowe zawody pływackie Martini Cup, oraz zawody w skokach do wody. W tych czasach odbywały się również pokazy w podnoszeniu ciężarów oraz gala boksu, podczas której ring znajdował się na specjalnym podeście na środku niecki a walczącymi byli brat Zbigniewa Pietrzykowskiego Wiktor oraz Aleksy Antkiewicz - polski medalista olimpijski.

W 1955 r. na Terenie pływalni zostały zrealizowane zdjęcia do nowel "Trzy starty"  w reż. Ewy Petelskiej, w których występowali m.in. Bogumił Kobiela i Leon Niemczyk. Dziesięć lat później Panorama była głównym planem zdjęciowym w filmie "Jutro  Meksyk" Aleksandra Ścibora-Rylskiego, w którym główną rolę zagrał Zbigniew Cybulski.

więcej na: www.bbosir.bielsko.pl/obiekt/plywalnia-panorama

Galerie  Galeria fotografii (zdjęć: 3)
Komentarze  Komentarze (wszystkich: 0)
 [komentuj] 
  Dodaj komentarz
Brak komentarzy
Lokalizacja

Adres
Pływalnia "Panorama"
ul. M. Konopnickiej 5, 43-300 Bielsko-Biała

Autor publikacji  Autor publikacji 
Użytkownik:Marcin
Marcin
Z Nami: 3324 dni
Status: Administrator
Publikacji: 175

Komentarze  Zobacz także 

2011 © mydot.pl       Od Redakcji       O Portalu       Regulamin       Kontakt

Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/lib/php5/sessions) in Unknown on line 0